Czy wiesz, że... ?

 

 

 

    

Poduszkę powietrzną zaprojektował i opatentował jako pierwszy John W. Hetrick w 1953r. , jednak ówcześni producenci samochodów nie byli zainteresowani jego wynalazkiem. Była to poduszka działająca na sprężone powietrze. W Allen Breed w 1968 roku skonstruował pierwszy system elektromechanicznych poduszek bezpieczeństwa, wraz z układem czujników zderzenia. W 1967r. pierwszy wprowadził je do swoich pojazdów Chrysler. W połowie lat 70-tych upowszechniły się one w samochodach amerykańskich. W Europie jako pierwszy wprowadził je Mercedes w 1981r. w swojej modelach ze swej najwyższej półki S-Class. W popularnych samochodach osobowych poduszki upowszechniły się dopiero w latach 90-tych.

                                                                                        

 

 

 

 

Oponę wypełnioną powietrzem skonstruował John Dunlop, szkocki weterynarz, znany bardziej ze swoich pasji wynalazczych. Wykorzystał on wcześniejszy patent Charlesa Goodyear, związany z procesem wulkanizacji gumy. Choć Dunlop wynalazł w 1888r. oponę pneumatyczną, to zastosował ją wówczas tylko do bicykli. Pierwszą osobą, która zastosowała opony pneumatyczne w pojazdach samochodowych był natomiast Andre Michelin (było to w 1895r.). Pierwsze opony bezdętkowe opatentowano w 1903r., choć w pojazdach komercyjnych użyła je dopiero firma Packard w 1954r. Frank Seiberling wynalazł w 1908r. opony rowkowane, z powszechnie dziś stosowanym bieżnikiem, co pozwoliło na znaczne polepszenie  właściwości trakcyjnych samochodów.

 

Źródło: www.zsm.opole.pl

Sprawdź swój depozyt

facebook
OK, zamykam

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »