Czy wiesz, że... ?

 

 

 

    

Poduszkę powietrzną zaprojektował i opatentował jako pierwszy John W. Hetrick w 1953r. , jednak ówcześni producenci samochodów nie byli zainteresowani jego wynalazkiem. Była to poduszka działająca na sprężone powietrze. W Allen Breed w 1968 roku skonstruował pierwszy system elektromechanicznych poduszek bezpieczeństwa, wraz z układem czujników zderzenia. W 1967r. pierwszy wprowadził je do swoich pojazdów Chrysler. W połowie lat 70-tych upowszechniły się one w samochodach amerykańskich. W Europie jako pierwszy wprowadził je Mercedes w 1981r. w swojej modelach ze swej najwyższej półki S-Class. W popularnych samochodach osobowych poduszki upowszechniły się dopiero w latach 90-tych.

                                                                                        

 

 

 

 

Oponę wypełnioną powietrzem skonstruował John Dunlop, szkocki weterynarz, znany bardziej ze swoich pasji wynalazczych. Wykorzystał on wcześniejszy patent Charlesa Goodyear, związany z procesem wulkanizacji gumy. Choć Dunlop wynalazł w 1888r. oponę pneumatyczną, to zastosował ją wówczas tylko do bicykli. Pierwszą osobą, która zastosowała opony pneumatyczne w pojazdach samochodowych był natomiast Andre Michelin (było to w 1895r.). Pierwsze opony bezdętkowe opatentowano w 1903r., choć w pojazdach komercyjnych użyła je dopiero firma Packard w 1954r. Frank Seiberling wynalazł w 1908r. opony rowkowane, z powszechnie dziś stosowanym bieżnikiem, co pozwoliło na znaczne polepszenie  właściwości trakcyjnych samochodów.

 

Źródło: www.zsm.opole.pl

Sprawdź swój depozyt

kleber micheline yokohama dunlop hankook firestone unirolay toyo pirelli vredestein
facebook
Uwaga. Zmiana godzin otwarcia. Serwis przy ulicy Legnickiej będzie czynny od 01.07 do 31.08 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-18. Sobota od 8-14.
OK, zamykam

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »