Czyszczenie EGR Kraków

Układ EGR odpowiada za recyrkulację spalin. Przy niewielkim obciążeniu silnika spaliny są ponownie kierowane do układu dolotowego, a następnie do komory spalania. Powoduje to obniżenie emisji węglowodorów i tlenków węgla do atmosfery. Zawór EGR reguluje recyrkulację spalin. Dzięki temu nie obniżają one mocy silnika podczas dynamicznego przyspieszania np. w trakcie wyprzedzania.

Dlaczego zawór EGR się zapycha?

Zawór EGR otwiera się i zamyka podczas jazdy, w zależności od obciążenia silnika. Układ sterowania zaworem może zaciąć się w pozycji w pełni otwartej lub nie zamykać się w pełni. Wynika to z gromadzenia się na nim nagaru pochodzącego z połączenia spalin z niewielką ilością oleju silnikowego. Wyczyszczenie zaworu EGR jest możliwe w naszych serwisach w Krakowie. Usługa pozwoli przywrócić pełną sprawność układu recyrkulacji spalin.

Objawy zapchanego EGR – co sygnalizuje konieczność wyczyszczenia zaworu?

Zapchany zawór EGR sprawia, że część spalin jest cały czas kierowana z powrotem do silnika. Przez brudny EGR silnik nie jest w stanie zaoferować swoich pełnych możliwości, gdy jest to potrzebne. Objawy zapchanego zaworu EGR to przede wszystkim:

  • osłabiona reakcja na pedał gazu
  • czarny dym wydobywający się z rury wydechowej
  • szarpanie podczas przyspieszania
  • mniejsza moc silnika
  • nierówna praca silnika na biegu jałowym oraz przed osiągnięciem temperatury roboczej jednostki
  • powolne wkręcanie się jednostki na obroty
  • zapalona kontrolka „check engine”

Czyszczenie EGR warto przeprowadzać profilaktycznie co około 100 tys. km, nawet jeżeli nie pojawiają się niepokojące objawy. W tym wypadku może wystarczyć czyszczenie bez demontażu. Jeżeli jednak niepokojące objawy występują konieczne może być wymontowanie zaworu, aby usunąć z niego cały nagar dokładnie.

Czyszczenie zaworu EGR w naszych serwisach w Krakowie

W przypadku zaobserwowania wymienionych objawów warto odwiedzić nasz serwis w Krakowie, aby wykonać czyszczenie zaworu EGR. Komputer wskaże nieprawidłową pracę zaworu, jego wyczyszczenie pozwoli przywrócić właściwe funkcjonowanie EGR. W niektórych przypadkach mechanizm sterowania EGR może okazać się uszkodzony. Wówczas konieczna będzie wymiana zaworu na nowy.

Czyszczenie EGR często wiąże się z koniecznością demontażu innych elementów, które utrudniają do niego dostęp. Dlatego nie warto ryzykować robieniem tego na własną rękę. Specjaliści pracujący w serwisach Nowakowski & Szymański w Krakowie wykonają czyszczenie zaworu EGR w sposób profesjonalny. Dzięki temu usługa pozwoli przywrócić sprawność układu EGR, bez ryzyka uszkodzenia innych elementów samochodu.

Sprawdź swój depozyt

facebook