Wymiana sondy lambda Kraków

Sonda lambda mierzy zawartość tlenu w spalinach. Dzięki temu sterownik silnika może dobrać odpowiednią dawkę paliwa. Awaria sondy lambda powoduje znaczny wzrost spalania. Kontrolka „check engine”, którą aktywuje właśnie sonda lambda, może być sygnałem problemów z silnikiem. W nowoczesnych samochodach stosowane są dwie lub nawet trzy sondy lambda. Wymiana sondy lambda w serwisach Nowakowski & Szymański w Krakowie pozwoli przywrócić właściwe spalanie. Na podstawie stanu sondy nasi specjaliści zdiagnozują, co może być źródłem awarii.

Gdzie jest sonda lambda?

Sonda lambda dokonuje pomiaru spalin w kanale wydechowym. Jej pierwsza część znajduje się przed katalizatorem. Przepływające spaliny przechodzą przez sondę, która mierzy zawartość znajdującego się w nich tlenu. Druga część sondy lambda znajduje się za katalizatorem, poza układem wydechowym. Sprawdza ona powietrze na zewnątrz, które wykorzystywane jest jako punkt odniesienia do pomiaru spalin.

Jakie są objawy uszkodzonej sondy lambda?

Sonda lambda ulega uszkodzeniu z powodu kilku czynników pojawiających się w kanale wydechowym. Powodem awarii mogą być niektóre składniki paliwa o niskiej jakości, olej oraz płyn chłodniczy. Skutkiem ich obecności w spalinach jest nalot pojawiający się na czujniku. Obecność nalotu obniża szybkość reakcji sondy, a jego kolor może podpowiedzieć, co jest źródłem awarii:

  • Szaro-biały kolor z zielonym nalotem świadczy o obecności płynu chłodniczego w komorze spalania. Powodem może być np. pęknięta uszczelka pod głowicą.
  • Czarny tłusty nalot informuje o nadmiernym zużyciu oleju. Źródłem awarii może być np. zużycie pierścieni tłokowych.
  • Ciemna sadza pokrywająca sondę mówi o zbyt bogatej w paliwo mieszance. Może pojawić się np. z powodu awarii wtryskiwaczy lub błędu sterowania silnikiem.
  • Czerwone lub białe osady są efektem nadmiernej ilości dodatków w paliwie. Błyszczące ciemnoszare osady powstają przez jazdę na benzynie zawierającej zbyt dużo ołowiu.

Wymiana sondy lambda w serwisach Nowakowski & Szymański w Krakowie pozwoli naszym mechanikom ocenić, z jakich powodów uległa awarii. To z kolei ułatwi diagnostykę samochodu i naprawę podzespołów, których niewłaściwe działanie uszkodziło sondę lambda.

Sonda lambda może również ulec awarii poprzez zwarcie. Powodem może być naturalne zużycie lub uszkodzenie przewodów elektrycznych. Podstawowym objawem problemów z sondą lambda jest zapalenie się kontrolki „check engine” na desce rozdzielczej. Jeżdżąc samochodem z zepsutą sondą lambda, można zaobserwować m.in.:

  • Znaczy wzrost zużycia paliwa, nawet o 50%
  • Falowanie obrotów silnika
  • Spadek mocy silnika
  • Podwyższoną emisję spalin

Wymiana sondy lambda w Krakowie

Sprawna sonda lambda przyczynia się do lepszej kondycji silnika oraz mniejszej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Czas potrzebny na jej wymianę jest zależny od modelu samochodu. Wymiana sondy lambda w Krakowie w serwisach Nowakowski & Szymański zapewni właściwe spalanie i pracę silnika. Pomoże również w zdiagnozowaniu przyczyny awarii. Nasi specjaliści określą na jej podstawie, jaki rodzaj zanieczyszczeń przedostaje się do układu wydechowego. Ta wiedza pozwoli nam na dalsze kroki w celu przywrócenia pełnej sprawności samochodu w razie konieczności.

Sprawdź swój depozyt

facebook
Uprzejmie informujemy, że od 1.07 do 31.08 serwis przy Ul Legnickiej 5 będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8 - 18, a w soboty nieczynne