www.oponyserwis.pl Usługi Silniki i osprzęt Pomiar ciśnienia sprężania

Pomiar ciśnienia sprężania Kraków

Właściwe ciśnienie sprężania jest dowodem na sprawność silnika. Zużycie silnika przejawia się poprzez rozszczelnienie komór spalania. W rezultacie następuje również spadek ciśnienia sprężania. Pomiar ciśnienia sprężania w Krakowie w serwisach Nowakowski & Szymański pozwoli sprawdzić, w jakiej kondycji jest silnik. To rozwiązanie pozwoli zarówno zweryfikować stan naszego silnika, jak i jednostki używanego auta przed zakupem.

Jak sprawdzić ciśnienie na cylindrach?

W naszym serwisie w Krakowie używamy specjalistycznego urządzenia warsztatowego – próbnika ciśnienia sprężania. Pomiar ciśnienia sprężania wymaga rozgrzania silnika do temperatury roboczej. Po jej osiągnięciu czujniki są montowane w miejsce świec zapłonowych w silniku benzynowym. Pomiar ciśnienia sprężania w dieslu może być sprawdzany w miejscu montażu świec żarowych.

Czujniki sprawdzają ciśnienie na cylindrach w trakcie pracy silnika. Odczytanie wyników umożliwia porównanie ich z właściwymi wartościami dla danego silnika. Spadek ciśnienia o 15-20% względem nominalnego ciśnienia sprężania oznacza znaczne zużycie podzespołów silnika. Należy porównać także wartości dla poszczególnych cylindrów. Różnica pomiędzy nimi nie powinna przekraczać 10%. Punktem odniesienia jest cylinder, w którym odnotowaliśmy najwyższe ciśnienie.

Jakie jest minimalne ciśnienie sprężania w silniku benzynowym, a jakie w dieslu?

Silniki diesla charakteryzują się wyższym zakresem ciśnienia sprężania niż silniki benzynowe. Zarówno minimalne, jak i nominalne ciśnienie może być różne dla poszczególnych modeli silników. Minimalne ciśnienie sprężania, jakie ma diesel to często około 1,9-2,4 MPa. Nominalne ciśnienie sprężania dla poszczególnych silników diesla zawiera się w przedziale 2,5-3,5 MPa.

Silniki benzynowe pracują na niższym ciśnieniu sprężania niż diesle. Ich nominalne ciśnienie sprężania wynosi około 1.0-1,5 MPa. Minimalne ciśnienie, przy którym jednostki benzynowe są w stanie pracować to zazwyczaj około 7-9 MPa.

Pomiar ciśnienia sprężania w silnikach benzynowych oraz diesla w Krakowie

Pomiar ciśnienia sprężania w serwisach Nowakowski & Szymański w Krakowie pozwoli ocenić stan techniczny silnika. Zbyt niskie wyniki pomiaru wskazują na zużycie elementów takich jak pierścienie, tłoki, zawory czy gniazda zaworów. Jazda samochodem w tym stanie wiąże się ze spadkiem osiągów i zwiększonym zużyciem oleju silnikowego. Dodatkowo olej szybciej straci swoje właściwości, pracując w silniku ze zbyt niskim ciśnieniem sprężania.

Kolejnym objawem są przedmuchy spalin do skrzyni korbowej. Mogą one spowodować także uszkodzenie turbosprężarki poprzez utrudnienie smarowania. Pomiar ciśnienia sprężania w naszych serwisach w Krakowie umożliwia szybkie sprawdzenie zużycia silnika. Pozwoli się również ustrzec przed zakupem samochodu, który może wymagać drogiego remontu silnika.

Sprawdź swój depozyt

facebook