Wymiana katalizatora Kraków

Katalizator spalin odpowiada za rozkładanie toksycznych związków zawartych w spalinach. Poprawna nazwa całego urządzenia to reaktor katalityczny. Rolę katalizatorów pełnią metale szlachetne (platyna, rod, pallad) znajdujące się wewnątrz reaktora katalitycznego. To ich obecność warunkuje cenę urządzenia – im większa zawartość metali szlachetnych, tym wyższa jest cena katalizatora. Z czasem katalizator zużywa się, jest również narażony na uszkodzenie. Jazda z niesprawnym katalizatorem wiąże się z ryzykiem mandatu. Awaria katalizatora uniemożliwia również przejście przeglądu. Wymiana katalizatora w naszych serwisach w Krakowie umożliwi odzyskanie pełnej sprawności układu wydechowego. Przywróci również możliwości jazdy zgodnie z wymaganiami prawnymi.

Kiedy wymienić katalizator?

Okres użytkowania katalizatora szacuje się na 80 -100 tys. km. W praktyce, przy odpowiednim użytkowaniu samochodu, katalizator może wytrzymać nawet dwa razy tyle. Ważne jest, aby unikać jazdy na krótkich dystansach. Sprzyja to zużyciu katalizatora, który nie zdąży osiągnąć odpowiedniej temperatury pracy. Warto również unikać przejazdu przez kałuże – nagłe schłodzenie katalizatora wodą może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Pierwszym objawem, który sygnalizuje konieczność wymiany, jest zapalenie się kontrolki „check engine”. Jeżeli komputer potwierdzi, że wynika to z awarii katalizatora, konieczna jest jego wymiana. Nie należy odkładać wymiany katalizatora w czasie. Jego awaria może wpłynąć negatywnie na pozostałe podzespoły, przez co zwiększą się koszty naprawy samochodu.

Od czego zależy czas i koszt wymiany katalizatora?

Koszty wymiany katalizatora w dużym stopniu zależą od jego lokalizacji. W samochodach, w których reaktor katalityczny umieszczono pod samochodem, wymiana będzie dużo prostsza, szybsza i tańsza. W niektórych pojazdach katalizator zlokalizowany jest w kolektorze wydechowym. W tym wypadku demontaż katalizatora wiąże się z większym nakładem pracy.

Wymiana katalizatora w Krakowie

W serwisach Nowakowski & Szymański w Krakowie oferujemy usługę wymiany katalizatora. Wymiana katalizatora wymaga wysokiej precyzji wykonania. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów możemy ją przeprowadzić w pełni profesjonalnie. Wymiana katalizatora w naszych serwisach w Krakowie jest zawsze przeprowadzana zgodnie z wymaganymi procedurami.

Sprawdź swój depozyt

facebook