www.oponyserwis.pl Usługi Hamulce Wymiana płynu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego Kraków

Wymiana płynu hamulcowego jest czynnością serwisową, często zaniedbywaną przez kierowców. Tymczasem jego stan jest równie istotny dla zachowania skuteczności hamowania, jak sprawne klocki czy tarcze. Z czasem płyn hamulcowy traci swoje właściwości, przez co nie tylko obniża się efektywność pracy hamulców. Stary płyn może również zniszczyć pozostałe elementy układu. Serwisy Nowakowski & Szymański w Krakowie oferują wymianę płynu hamulcowego, która pozwoli zapewnić wysoką sprawność układu hamulcowego i utrzymać pełne bezpieczeństwo jazdy.

Co ile wymieniać płyn hamulcowy?

Zalecane interwały wymiany płynu hamulcowego zależne są od intensywności użytkowania pojazdu. Przyjmuje się, że wymiana powinna być przeprowadzana co dwa lata lub 60 tys. km, jeżeli auto wykonuje taki przebieg w czasie krótszym niż 24 miesiące. Konieczność wymiany płynu hamulcowego może być również uzależniona od jego stanu, który może pogorszyć się wskutek zużycia innych podzespołów układu hamulcowego.

Wymianę płynu hamulcowego warto połączyć z serwisem klocków czy tarcz hamulcowych. Ponadto będzie ona konieczna przy wymianie elementów takich jak pompa hamulcowa, czy przewody hamulcowe. Serwisy Nowakowski & Szymański w Krakowie oferują kompleksowy serwis układu hamulcowego.

Kiedy wymieniać płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy ma właściwości higroskopijne – pochłania wodę, z którą ma styczność. Wilgoć dostaje się do układu poprzez mikrouszkodzenia na przewodach hamulcowych. Jej obecność nie tylko powoduje rdzewienie elementów układu hamulcowego, ale obniża również właściwości płynu hamulcowego.

Woda w składzie płynu hamulcowego powoduje widoczny spadek skuteczności hamowania. Obniża również jego temperaturę wrzenia, przez co płyn może się łatwiej zagotować.

Już 1% wody w płynie hamulcowym powoduje widoczny spadek skuteczności hamowania – obniża on efektywność hamulców o nawet 15%. Z każdym procentem wody temperatura wrzenia płynu hamulcowego obniża się o około 20°C. Jeżeli w jego składzie znajduje się więcej niż 3% wody, należy go niezwłocznie wymienić.

Wymiana płynu hamulcowego w Krakowie

W serwisach Nowakowski & Szymański w Krakowie sprawdzimy, czy płyn hamulcowy zawiera wodę, co pozwoli ocenić jego stan. Następnie w razie konieczności wymiany pomożemy w doborze odpowiedniego płynu i przeprowadzimy usługę w pełni profesjonalny sposób wraz z odpowietrzaniem całego układu.

Niewłaściwy stan płynu hamulcowego

Niewłaściwie dobrana ilość płynu hamulcowego wywoła niepożądane objawy i skutki. Prawidłowy poziom płynu został dobrany tak, aby utrzymać w układzie optymalne ciśnienie.

Za mało płynu hamulcowego w układzie to najprawdopodobniej objaw nieszczelności układu. Należy wówczas szukać jej innych podzespołach. Zbyt niski poziom płynu hamulcowego spowoduje opóźnienie, bądź całkowity brak reakcji układu hamulcowego po naciśnięciu na pedał hamulca.

Sprawdź swój depozyt

facebook